Rév Group s.r.o.

True Partner in Pressure

COVID-19:

Covid-19 je stejným typem korona viru, jako je třeba SARS nebo MERS. Patří do skupiny virů RNA s proteinovým obalem. Uvnitř obalu virového proteinu je dědičný materiál, s nímž se pokouší přeprogramovat buňky hostitele a na povrchu obalu jsou výběžky, které umožňují viru připojit se k receptorům hostitele.

V největším počtu se nacházejí tyto receptory v plicích lidského těla. Z tohoto důvodu se může u infikovaných osob objevit náhlý zápal plic bez obvyklých známek virózy (ucpaný nos, rýma, zánět horních cest dýchacích). Typickým znakem infekce je dráždivý suchý kašel. V takovém případě antibiotické přípravky nejsou účinné, protože stav je způsoben virem, nikoli bakterií.

Jak pomáhá kyslíkový koncentrátor?

 

Poskytnutím dodatečného kyslíku lze plicní onemocnění snášet lépe, jeho stav udržovat a tím pádem zabránit zhoršení, nebo zpomalit proces, a to nejen v případě epidemie korona viru.

Koncentrátor kyslíku může pomoci do té doby, dokud je pacient schopen aktivně dýchat. Jakmile dojde k horšení stavu, které by ohrozilo aktivní příjem kyslíku pacientem, vyhledejte pomoc zdravotnického zařízení (nemocnice, kliniky).

Kyslíkový koncentrátor není plicním ventilátorem. Rozdíl spočívá v aktivním dýchání.  Z kyslíkového koncentrátoru proudí kyslík k pacientovi a pacient ho musí přijmout aktivní inhalací.

 

Plicní ventilátor nahrazuje dýchání mechanickou práci na hrudi u pacienta v bezvědomí (v kómatu nebo v umělém spánku) a pumpuje kyslík z oblasti s vyšším tlakem do oblasti s nízkým tlakem. Kromě toho jsou ventilátory vybaveny dalšími funkcemi k monitorování životně důležitých funkcí, jako je pumpa na dávkování léků, EKG, monitor saturace atd.

 

Ve kterých případech může kyslíková terapie pomoci?

 

-          Kyslík je nezbytný k regeneraci buněk, k produkci nových a zdravých buněk a kyslík také váže volné radikály a napomáhá fungování imunitního systému.

-          U onemocnění postihujících plíce (např. CHOPN, fibróza atd.) kyslíková terapie přispívá k zvýšení obsahu kyslíku v krvi, čímž se vytváří optimální úroveň kyslíku v těle, což vede ke snížení příznaků (namáhavé a ztížené dýchání, pocit nepohody, ztráta fyzické aktivity, snížená kvalita života, nespavost a jiné spánkové poruchy).

-          U pacientů s rakovinou má zásadní význam, protože stav, při kterém buňky bojují s nedostatkem kyslíku, bohužel napomáhá rozvoji nádorových buněk, jelikož určité typy karcinogenních buněk vznikají právě v prostředí, které trpí tímto nedostatkem. Kyslíková terapie je tedy vhodná nejen jako prevence nádorových onemocnění, ale i jako doplněk chemoterapie a radioterapie.

-          Bolest hlavy z velké většiny zapříčiňuje porucha krevního oběhu v mozku. Tak například, jedním z prvních projevů migrény je nadměrné stažení cévního řečiště v oblasti zrakového centra. V těchto případech pak dochází ke snížení krevního oběhu v cévách mozku o 25 %, dochází tedy i k nedostatku kyslíku v mozku.

Více informací ohledně kyslíkového koncentrátoru najdete v sekci Kyslíkové koncentrátory.